O Hokejové bitvě univerzit

Unikátní bitva hokejových výběrů pražských univerzit

Historie Hokejové bitvy univerzit se začala psát v roce 2011, kdy se studentské organizace čtyř největších pražských vysokých škol rozhodli, že poměří síly o to, která ze škol má nejlepší hokejový tým. Původní nápad byl prostý, na podzim se odehrají semifinálová utkání a na jaře se pak sehrají utkání o umístění. Na pilotní ročník měla podzimní semifinálová klání velmi slušnou návštěvnost, ale na jaře se ukázalo, že zápas o 3. místo pro fanoušky úplně atraktivní není. Od roku 2012 se tedy přistoupilo ke změně hracího formátu a všechna utkání se odehrávají v jeden večer.

Unikátní zážitek z Hokejové bitvy univerzit a důvod, proč tam vůbec jít však není v samotném sportovním zážitku. Celá akce je postavena na rivalitním souboji a atmosféře, kterou vytvářejí fanoušci jednotlivých táborů. Každá z univerzit má svoji barvu (ČVUT modrou, ČZU zelenou, UK červenou, VŠE bílou), fanzónu v ochozech arény a také svůj sektor na tribunách. V posledních letech také získávají na oblibě fanouškovské pochody k aréně, které už pořádají všechny ze zúčastněných univerzit. V průběhu let se tak z Hokejové bitvy stala největší sportovní studentská akce v ČR. Cílem akce je posílit sounáležitost studentů ke své univerzitě a probudit ve studentech alespoň na jeden den v roce hrdost na svoji Alma mater.

Hokejová bitva by však nikdy nemohla vzniknout a existovat bez podpory vedení zúčastněných univerzit. Naše srdečné poděkování tak patří všem rektorům, prorektorům, děkanům, kvestorům, profesorům a dalším spřízněným duším, které nám v rámci akademické půdy pomáhají a podporují naši akci.

Pravidla Hokejové bitvy univerzit

V průběhu let se pravidla vyvíjela tak, aby přispěla k co největší atraktivitě jednotlivých utkání. V prvních ročnících se semifinálová utkání hrála na 2x 15 minut, utkání o 3. místo mělo pouze 1x 15 minut a Velké finále pak 3x 15 minut. Nastoupit mohli až 3 hráči, kteří na dané univerzitě nestudovali a neexistovalo žádné omezení pro profesionály. Následně se pravidla změnila, všechna utkání se začala hrát na 2x 15 minut a za zúčastněné týmy mohli startovat pouze studenti daných univerzit, kteří nemají podepsanou profesionální smlouvu v žádném z klubů extraligy nebo 1. ligy.

• puk všechna utkání se hrají na 2x 15 minut, menší trest je zkrácen na 1 minutu,

• puk

v případě nerozhodného výsledku o vítězi utkání rozhodnou samostatné nájezdy (jedou 3 hráči z každého týmu),

• dres

každý z týmů může mít na soupisce maximálně 22 hráčů (20 hráčů + 2 brankáře),

• dres

za každý tým musí nastoupit studenti dané školy (s výjimkou 1 hráče/tým) a současně hráči, kteří nejsou registrování v žádném profesionálním týmu extraligy, 1. ligy, případně zahraniční soutěže na odpovídající úrovni,